Portfooliokursuse ajaveeb

Õpijuhis

5 kommentaari

Kursuse kestvus 20.09 – 14.11 (Vajadusel pikeneb 1 nädal arvestuse esitamiseks)

Kursuse ajakava:

20.09 – 03.10 Sissejuhatus kursusesse, e-portfoolio mõiste. Individuaalne kodutöö: ajaveebi loomine, EduFeedriga liitumine, enesetutvustus, veebipõhise CV koostamine, kursusega seotud ootused.

04.10 – 10.10 Erinevad e-portfoolio tarkvarad, tüübid, standardid. Individuaalne kodutöö: kolme erineva e-portfoolio tarkvaralahenduse võrdlus. Oma e-portfoolio loomine.

11.10 – 17.10 Pädevusmudelid. Pädevuspõhine eneseanalüüs ja õpitee kavandamine. Individuaalne kodutöö: oma õpitee kavandamine õpetaja haridustehnoloogilisest pädevusmudelist lähtudes.

18.10 – 24.10 e-Portfoolio kui sotsiaalne tarkvara ja personaalne õpikeskkond. Individuaalne kodutöö: mõistekaart e-portfoolio kohta.

25.10 – 31.10 Privaatsus ja avatus e-portfoolios. Individuaalne kodutöö: essee.

01.11 – 07.11 Reflektsioon e-portfoolios. Individuaalne kodutöö: üksteise e-portfooliote hindamine.

08.11 – 14.11 Kursuse kokkuvõte. Individuaalne kodutöö: enesehinnang, oma e-portfoolio esitlus, tagasiside kursusele.

Kursuse sooritamiseks tuleb esitada:

 • isiklik e-portfoolio (50 punkti)
 • essee (15 punkti)
 • mõistekaart (15 punkti)
 • kommentaarid ja hinnangud kursusekaaslaste portfooliotele (20 punkti)

Kursuse edukaks läbimiseks on vajalik 50 punkti. Allpool on toodud detailsemad hindamiskriteeriumid iga komponendi kohta.

e-Portfoolio esitamine

e-Portfoolio koostamiseks soovitame kasutada Elgg tarkvaral baseeruvat keskkonda eCampus, kuna seal on olemas meie kursuse vajadustele vastav e-portfoolio moodul. Samas lubame osalejatel põhjendatud soovi korral valida oma e-portfoolio koostamiseks ka mingi muu keskkonna, nt.  ajaveeb, Weebly või Edicy abil loodud veebileht, MaharaKoolielu vms.

Loodavas e-portfoolios peab kajastuma kindlasti teie:

– veebipõhine CV ja/või profiil

– õpetaja haridustehnoloogilisest pädevusmudelist lähtuv enesteile endale arendamist vajavad või lihtsalt huvipakkuvad. Iga valitud pädevuse kohta tuleks esitada pädevusega seotud enesehinnang reflektsiooni kujul ja seonduv tõendusmaterjal, mis tõestab pädevuse olemasolu. Selleks võib olla tekstifail, tunnistus koolituse läbimisest, loodud õppematerjal, video või foto jms. Tõendusmaterjalid soovitame paigutada järgmistesse keskkondadesse, kuid võite valida ka endale sobivaima teiste sarnaste seast:

Flickr fotode jagamiseks

LeMill teie koostatud õppematerjalide esitamiseks

Slideshare teie koostatud esitluste jagamiseks

Youtube videode (s.h. ekraanivideode) jagamiseks

Issuu või Scribd tekstidokumentide jagamiseks.

Essee

Essee maht on u 500 -800 sõna. Essee teema võite valida alljärgnevate seast või kirjtuada enda poolt sõnastatud teemal, mis seondub e-portfoolio või pädevushaldusega. Soovituslikud teemad:

– Pädevuspõhise õppe eelised ja puudused
– Pädevuse mõiste kasutamine Eesti ja teiste maade hariduskorralduses
– Pädevuste hindamine e-portfoolio abil kõrg/kutse/üldhariduses (valite endale kõige tuttavama haridustaseme)
– Isikuandmete ja intellektuaalomandi kaitse e-portfoolio rakendamisel: probleemid ja lahendused
– Kuidas hinnata õppija e-portfooliot?
– Vaba teema (seotud e-portfoolio või pädevuspõhise õppega)

Mõistekaart

Mõistekaardi loomist alustate teisel koolitusnädalal ning vastavalt teemale olete te oodatud iga nädal seda uuendama ja täiendama. Mõistekaardil peaks olema esitatud e-portfoolioga seotud mõisted ja nende seosed, õpetamismeetodid, tegevused, funktsionaalsused, aga ka rollid, barjäärid-ohud ja muu, mis teil seostub e-portfoolioga. Keskkonnana võite kasutada näiteks Gliffy või mõnda muud sobivat vahendit.

Kaasõppija portfoolio hindamine

Iga osaleja peab kursuse lõpus osalema komisjoniliikme rollina ja hindama ühte esitatud portfooliot. Hinnang tuleb esitada eelkõige pädevushaldusele (reflektsioon + tõendusmaterjal) kommentaari näol, sisaldades lisaks hinnangule ka soovitusi tulevikuks. Valik, millist portfooliot hinnata, on igaühe otsustada ja kehtib “kes ees see mees” põhimõte, seega kõiki portfoolioid peaks vähemalt üks osaleja hindama.

Advertisements

Written by Kairit Tammets

september 22, 2010 kell 09:50

5 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. […] õpijuhis koos ajakava, teemade ning arvestuslike nõuetega asub siin. Kui teil on selle kohta küsimusi või ettepanekuid, siis võite lisada kommentaari antud […]

 2. […] Tutvu õpijuhisega ning loo endale ajaveeb, kus esitate kursusega seotud ülesanded, info […]

  • Ajaveebid on olemas nii blogger.com, blogspot.com kui ka wordpress.com. Miks on fotode jagamiseks valitud flikr mis nõuab veel uue – yahoo konto tegemist? Kas picasaweb.google, myspace, msn live, facebook ja muud kohad ei sobi ? Mis on Mahara head omadused võrreldes nt. Weebly Edicy või Koolieluga ? Kas tekstidokumentide jagamiseks sobib ka google, zoho või office live ?

   urmash

   september 23, 2010 at 23:42

 3. Tere Urmas,

  Kõik eelpool mainitud keskkonnad ja vahendid on vaid soovitused, midagi me neist peale ei sunni. Samas osaleb kursusel kindlasti inimesi, kes ootavad soovitusi ja selleks me Flickri lisasime siia, aga see on tõesti vaid soovitus.

  Weebly ja Edicy on keskkonnad, mis on mõeldud veebilehtede loomiseks, Mahara aga keskendubki spetsiaalselt e-portfoolio loomisele, funktsionaalsused toetavad seda. Järgmisel nädalal vaatame erinevaid e-portfoolio keskkondasid, siis jõuate lähemalt tutvuda.

  Ja ka tekstidokumente võite jagada seal, kus teil endal mugavam on, peaasi, et hiljem oleks kursuse arvestuse esitamisel meil neile ligipääs.

  Kairit

  kairit

  september 24, 2010 at 08:46

 4. […] portfooliot, siis ootan tagasisidet nii eCampuse kui ka Mahara osas. Kui lähtuda meile püstitatud ülesandest, siis oleks kohasem hinnata eCampuse portfooliot, sest see sisaldab pädevuste esitamist ja […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: